Program Zapobiegania i Zwalczania Wszawicy
Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji Wojewódzkiego Program Profilaktyki Wszawicy.
Głównym celem programu jest zmniejszenie występowania wszawicy w środowisku przedszkolnym oraz dostarczenie wiedzy z zakresu zapobiegania wszawicy.
Metodyka realizacji programu:
-
zajęcia edukacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci- prezentacja multimedialna
-
przekazanie materiałów edukacyjnych dla rodziców, opiekunów i nauczycieli
-
edukacja dzieci w wieku przedszkolnym.
PROBLEM WSZAWICY DOTYCZY WSZYSTKICH STREF KLIMATYCZNYCH I POPULACJI LUDZKICH, BEZ WZGLĘDU NA ICH STATUS SPOŁECZNY.
Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać (nie pływa i nie skacze), dlatego przenosi się przez bezpośredni kontakt lub wspólne przedmioty:
-
szczotki, spinki, grzebienie
-
ubrania, nakrycia głowy
-
pluszowe zabawki
-
pościel, materace
W związku z tym ważne jest uświadomienie dzieci, aby nie wymieniały się spinkami, czapkami, szalikami oraz nie pożyczały sobie grzebieni i szczotek do włosów. Jeżeli jednak dojdzie już do wystąpienia wszawicy należy zacząć jak najszybciej leczenie wszystkich osób z wszawicą z kontaktu pacjenta
OBJAWY WSZAWICY:
-
świąd skóry
-
widoczne wszy oraz gnidy przyklejone do włosów głównie w okolicach, karku, skroni i za uszami.
CHOROBY WYWOŁANE PRZEZ WSZY:
W przypadku nieleczonej wszawicy może dojść do:
-
powiększenia węzłów chłonnych
-
groźnych nadkażeń miejsc ukłucia wszy paciorkowcami lub gronkowcami
-
stanów zapalnych skóry
-
zapaleń mieszków włosowych
-
łysienia plackowatego
DROGI ZAKAŻENIA:
Wszami można się zarazić przez bliski kontakt z osobą zakażoną (przytulanie, stykanie się głowami) lub poprzez korzystanie z tych samych szczotek lub grzebieni, noszenie wspólnych nakryć głowy, spanie we wspólnej pościeli. Najłatwiej można się zarazić w dużych skupiskach ludzkich np. przedszkola, szkoły, akademiki.
PROFILAKTYKA WSZAWICY:
-
kontrolować jak najczęściej stan włosów głowy dziecka (raz w tygodniu)
-
nie korzystać wspólnie z przedmiotów użytku osobistego (grzebieni, szczotek do włosów, ręczników, pościeli)
-
unikać bezpośredniego kontaktu z włosami innych ludzi.
LECZENIE WSZAWICY:
Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej. W aptece dostępne są bez recepty preparaty, które zabijają tylko dorosłe osobniki. Dlatego aby leczenie było skuteczne należy ściśle trzymać się poleceń z ulotki oraz powtórzyć kurację po 7-10 dniach, ponieważ preparaty zabijają tylko dorosłe osobniki. Gnidy (jaja wszy) należy wyczesać gęstym grzebieniem, wcześniej rozpuszczając „cement”, którym są przyklejone do nasady włosa roztworem ciepłej wody z octem (łyżka stołowa octu na 500 ml wody).
Wskazane jest także sprawdzenie czystości głowy i ewentualnie przeprowadzenie kuracji u wszystkich osób mających bezpośredni kontakt z osobą zarażoną wszawicą lub korzystających wspólnie z przedmiotów osobistych (np. szczotka lub grzebień, gumki do włosów).
Specjalna procedura czyszczenia i odkażania domu nie jest wymagana, gdyż wesz głowowa, jeśli spada z głowy osoby zarażonej, nie przeżywa długo, gdyż nie ma czym się odżywiać. Bieliznę osobistą i pościel wystarczy wyprać w pralce w gorącej wodzie. Grzebienie i szczotki umyć gorącą wodą z mydłem. Prawdopodobieństwo ponownego zakażenia wszami z podłogi lub mebli jest minimalne.