Książki o wychowaniu dzieci nie tylko poszerzają wiedzę na temat metod wychowawczych, ale sprawiają, że poznajemy punkt widzenia dziecka i możemy dowiedzieć się, jakich błędów rodzicielskich unikać. Książki o wychowaniu dzieci to także wiele przykładów, które pomogą rozwiązać problemy wychowawcze.
Polecamy rodzicom:
1. „Wychowanie bez kar i nagród” Alfie Kohn
Wychowanie bez kar i nagród to książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Alfie Kohn prezentuje model rodzicielstwa bezwarunkowego, co może być zaskakujące dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnego modelu wychowania, opierającego się w dużej mierze na dyscyplinie.
Z książki Wychowanie bez kar i nagród dowiemy się, jakie skutki dla dziecięcej psychiki ma tzw. miłość odmawiana, polegająca na wymuszaniu posłuszeństwa u dzieci za pomocą zabierania uczucia, kiedy te są niegrzeczne. Może się to objawiać poprzez brak reakcji, przymusową izolację jako formę kary, czy wypowiadanie wprost stwierdzeń typu: Nie kocham cię, kiedy jesteś niegrzeczny.
W oparciu o konkretne badania naukowe autor pokazuje negatywne skutki wychowania polegającego na karaniu i nagradzaniu. Wychowanie dziecka to budowanie relacji, której podstawą jest poczucie bezpieczeństwa i wzajemne zaufanie, a karanie czy groźby budzą w dziecku lęk i mogą wywołać jedynie krótkotrwałe posłuszeństwo. Ale dopóki nie wytłumaczymy mu co zrobiło źle, samo tego nie zrozumie i będzie czuło się wystraszone i pozbawione miłości rodzica, dlatego, że było niegrzeczne.
Doskonałym podsumowaniem książki jest stwierdzenie: Kara tak naprawdę nie działa, a nagroda to nie jest dobra metoda.
2. „Dziecko z bliska” Agnieszka Stein
Z książki Dziecko z bliska, Agnieszki Stein dowiemy się przede wszystkim na czym polega rodzicielstwo bliskości. Autorka opisuje relacje rodzinne i pokazuje, na czym powinno polegać utrzymanie więzi w rodzinie pomiędzy poszczególnymi osobami.
W książce Dziecko z bliska, jedna z najbardziej cenionych psychologów dziecięcych proponuje zasadę trzy R, czyli Relacja, Regulacja i Rozwój. Koncepcja polega na dbaniu o więzi między rodzicami a dziećmi, radzeniu sobie z różnymi sytuacjami wychowawczymi i wspieraniu rozwoju dziecka, również poprzez kontakt z innymi dziećmi.
Rodzice nie wychowują dzieci dla siebie, tylko dla świata i dla nich samych. Kiedy chcą być dobrymi rodzicami, starają się oprócz korzeni dawać dzieciom także skrzydła.
Wybory dziecka nie muszą zawsze być takie, jak jego rodziców. Czasem mogą być zupełnie inne, ale wcale nie są przez to gorsze. Czasem mogą mieć przykre konsekwencje, ale zazwyczaj dziecko dużo więcej się nauczy, jeśli dostanie szansę spróbować samemu.