Gdzie podział się deszcz?”

Nasze przedszkolaki są bardzo ciekawe świata. Zadają pytania i są ciekawe tego, co je otacza. W związku z tym przeprowadziliśmy eksperyment na temat deszczu.

Dzieci polewają wodą zgromadzony poprzedniego dnia na tacach materiał przyrodniczy. Używają jednorazowych kubków. W każdym kubku jest taka sama ilość wody. Dzieci polewają materiał mówiąc, że pada deszcz. Tace umieszczają na parapecie. (odstawiają na kilka godzin)

Problem do rozwiązania: „co się stało z wodą wlaną do tacki?”

Dzieci podają hipotezy. („Zniknęła?”)

Przeprowadzenie eksperymentu. Dzieci przenoszą swoje tace na stoliki. Używając lup przypatrują się zgromadzonym materiałom.

Wniosek. Wody nie ma.

Wyjaśnienie. Woda została wchłonięta przez piasek, ziemię, suchą trawę, liście i wyparowała, czyli zamieniłaś się w parę i uniosła się w górę.

Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że część tej wody, którą wlaliśmy do tacek z materiałem przyrodniczym zaczyna parować, czyli zamieniać się w gaz, który wędruje do góry i tworzy chmury.

Każde dziecko przygotowuje swój eksperyment: na dno plastikowych kubków nasypuje wybrany przez siebie materiał przyrodniczy, nalewa niewielką ilość wody i przykrywa przeźroczystą folią. Stawia kubek na parapecie. Obserwuje co się dzieje. Na wewnętrznej stronie foli zaczynają pojawiać się kropelki wody. Nauczyciel ostrożnie zdejmuje folię i pokazuje skroploną parę. Delikatnie przechyla, aby do kubka spadły krople wody.

Wniosek . Z chmury po pewnym czasie pada deszcz.

Za pomocą kubeczka, wody i przeźroczystej folii dzieci miały okazję poznać zjawisko powstawania deszczu. Wspólne zabawy badawcze pokazują, że poznawanie wiedzy może być niezłą frajdą

W związku z tym, iż proces skraplania pary wodnej wymaga czasu, doświadczenie można przyspieszyć. Z zachowaniem szczególnej ostrożności można do szklanego naczynia wlać gorącą wodę, przykryć szklanym spodeczkiem. Odczekać parę minut i skroplona para jest już widoczna.

Linki do stron z zabawami i eksperymentami z wodą:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/08/zabawy-i-eksperymenty-z-woda/

https://www.mamawdomu.pl/2017/09/dlaczego-niebo-jest-niebieskie.html